Kim jest kontrahent?
Rozpoczynając działalność gospodarczą zgadzasz się na profesjonalne traktowanie. Co to dokładnie oznacza? Prawo to ma zastosowanie do wszystkich firm, które świadczą usługi lub sprzedają towary. Powinieneś także wiedzieć, jakich umów mogą od Ciebie żądać kontrahenci. Jeśli korzystasz z usług faktoringowych, dowiedz się, kto jest kontrahentem i jakie są Twoje zobowiązania wobec niego.
Definicja kontrahenta
Kontrahent - Z łaciny contrahens, oznaczające m.in. ściągać lub skupiać na sobie, skracać, zmniejszać. "Termin kontrahent odnosi się do osoby fizycznej lub prawnej, która jest stroną kontraktu, tj. zobowiązania dwustronnego lub wielostronnego. W języku potocznym jest to przede wszystkim partner transakcji kapitałowych. Do synonimów terminu counterparty należą: dostawca, partner lub klient; nabywca, odbiorca, kupujący; oraz partner.
Jeżeli kontrahent jest stroną umowy, to umowa powinna jasno określać zasady współpracy oraz jego prawa i obowiązki. To właśnie na tej podstawie kontrahent może dochodzić swoich praw. Dokument ten powinien zawierać również prawa i obowiązki drugiego partnera umowy (powinny być jasno określone). Umowa powinna zawierać między innymi:
- Jaki jest cel umowy? (Przedmiot umowy)
- Jakie są zasady współpracy?
- Kto jest stroną (dane stron transakcji)
- Nie wiadomo na jak długo jest ważna.
- Ile i w jaki sposób zostanie zapłacone?
- Jakie są konsekwencje i procedury dla każdej ze stron w przypadku nie wywiązania się z umowy?
- Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec swojego kontrahenta?
Zdalna księgowość - Jakie warunki powinna spełniać? Czytaj więcej na https://optima-comarch-erp.pl/ksiegowosc-i-finanse/iuon/zdalna-ksiegowosc-jakie-warunki-powinna-spelniac.html
Przedsiębiorcy są uznawani za profesjonalistów od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą znać prawo i przestrzegać przepisów obowiązujących w każdym kraju. Konstytucja Biznesu, która jest zbiorem ustaw w Polsce, zaczęła obowiązywać 30 kwietnia 2018 roku. Jest ona zbiorem wszystkich ustaw, które określają prawa i obowiązki przedsiębiorców. Na Konstytucję Biznesu składają się ustawy:
- Prawo przedsiębiorców,
- Wprowadzenie do ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej
- Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
- Ustawa o przedsiębiorcach zagranicznych i innych osobach zagranicznych uczestniczących w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Art 9 jest jednym z najważniejszych przepisów dotyczących działalności gospodarczej i obowiązków przedsiębiorcy wobec kontrahenta:
"Zasady prowadzenia działalności gospodarczej: Przedsiębiorca jest zobowiązany przestrzegać zasad uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców, konsumentów oraz poszanowania i ochrony praw i wolności człowieka."
Klauzula ta jasno określa, że działalność nie może nikomu wyrządzić szkody. Umowa musi być wykonywana przez przedsiębiorcę i musi być zgodna z prawem. Pamiętaj, że Ty, przedsiębiorco, odpowiadasz w pewien sposób za pracowników, których zatrudniasz, a kontrahenci mają obowiązek zachowania tajemnicy o Twojej firmie.
Kontrahent i faktoring - kto jest stroną?
Faktoring jest formą finansowania dla przedsiębiorców. Polega na tym, że instytucja faktoringowa opłaca faktury z odroczonym terminem płatności. Faktury te są wystawiane i odbierane przez przedsiębiorców. Środki przekazywane są bezpośrednio na konto firmy, bez konieczności oczekiwania na uregulowanie należności przez kontrahenta. Usługi oferowane przez Factorię obejmują umowę faktoringu, która jest rodzajem umowy kredytowej. Faktoring może obejmować również zarządzanie rozliczeniami i spływem należności, monitoring, windykację należności, a także przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Tak szeroki zakres usług sprawia, że faktoring jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą, aby ich firma była płynna finansowo.
Firma faktoringowa jest odpowiedzialna za cesję wierzytelności, które są objęte faktoringiem. Przelew oznacza, że przedsiębiorca traci wszelkie prawa do należności, ale otrzymuje środki na konto. Istnieje wiele rodzajów faktoringu. W każdym przypadku stroną umowy faktoringowej nie jest jednak klient. Jest nim przedsiębiorca (faktor) oraz firma faktoringowa ("faktor"). Informacją, którą otrzymuje kontrahent jest to, że przeleje on środki za fakturę na inny rachunek (utworzony specjalnie na potrzeby faktoringu).